Ciąża u szynszyli

Szynszyle to, obok chomików, świnek morskich, a także kotów i psów, jedne z chętniej posiadanych zwierząt domowych. Jeszcze do niedawna dość rzadko spotykane w polskich domach, coraz częściej stają się ukochanymi domowymi pupilami.

Szynszyla - charakterystyka

Szynszyle to gryzonie pochodzące z terenów Ameryki Południowej. Najczęściej spotykane są szynszyle szare, czarne oraz białe. Wśród cech charakterystycznych dla tych zwierząt można wyróżnić ogon, który przypomina kitę wiewiórki, duże uszy, a także niewielkie czarne oczy. Są to zwierzęta nocne, co może być nieco uciążliwe, gdyż lubią sobie pohałasować.

Ciąża u szynszyli

Zwykle opieka nad szynszylami sprowadza się do dbania o ich odpowiednie karmienie, higienę i zadbania o to, aby mogły sobie nieco pobiegać - także poza klatką. Jednakże ciąża u szynszyli to czas, gdy należy szczególnie zadbać o to zwierzątko. Jest to tym trudniejsze, że ciąża szynszyli trwa dość długo, a jednocześnie początkowo (nawet do połowy ciąży) trudność może sprawić rozpoznanie jej objawów. Ale właściwie ile trwa ciąża szynszyla? Z reguły jest to około 111 dni, choć może trwać kilka dni krócej lub dłużej.

Objawy ciąży u szynszyli

Zmianie też często ulega zachowanie szynszyli - jedne stają się spokojniejsze, wręcz ospałe, inne zaś są bardziej agresywne. To jednak zależy od konkretnego osobnika.

Postępowanie w trakcie ciąży

Szynszyla potrzebuje w tym czasie dużo spokoju. Nie należy chwytać jej za ogon, a najlepiej wcale nie brać jej na ręce. Może to bowiem prowadzić do swego rodzaju spontanicznego poronienia. Trzeba zadbać o odpowiednią dietę naszego gryzonia - w przypadku niedoboru minerałów warto je uzupełnić np. podczas wizyty u weterynarza.

Szynszyle to bardzo wdzięczne i urocze zwierzątka, które coraz częściej stają się naszymi pupilami. Warto zatem wiedzieć, jak się o nie troszczyć, aby były z nami jak najdłużej i to w dobrym zdrowiu.