Czy szynszyle są odpowiednim pupilem dla dzieci?

Bardzo często zdarza się tak, że pod wpływem emocji podejmujemy decyzję o tym, aby naszemu dziecku kupić zwierzaka. Niestety, wielokrotnie nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak odpowiedzialna jest to decyzja. Szynszyle wyglądają na słodkie zwierzątka, które wprost idealnie nadają się do tulenia. A jednak - takie zwierzątko nie jest pluszową zabawką i trzeba wiedzieć w jaki sposób sprawować nad nim opiekę.

Zwierzę w domu powinno uczyć odpowiedzialności

Tak naprawdę jeśli kupujemy zwierzaka dla bardzo małego dziecka, na przykład takiego w wieku około 2 - 3 lat - musimy liczyć się z tym, że to my będziemy się nim zajmować. Tak małe dziecko ciężko jeszcze nauczyć regularnej troski o zwierzaka, może też być on traktowany przez dziecko jako kolejna zabawka w kolekcji. Natomiast, w przypadku jeśli nasze dziecko jest już starsze i chcemy zacząć uczyć go wypełniania domowych obowiązków - troska o zwierzątko będzie idealnym zadaniem. Zaraz po przyniesieniu zwierzaka do domu powinniśmy pokazać dziecku w jaki sposób obchodzić się ze zwierzątkiem. Inaczej wygląda opieka nad szynszylą, a inaczej nad kotem czy kanarkiem. Warto też wprowadzić jasne zasady co do opieki nad szynszylą - kiedy trzeba ją nakarmić, a kiedy trzeba wymienić jej kuwetę.

A czy szynszyle są odpowiednie dla dzieci?

Mamy spore pole do popisu jeśli chodzi o wybór pierwszego zwierzątka dla dziecka. Jeśli chodzi o szynszyle to musimy liczyć się z tym, że jest to dość dzikie zwierzę, które aby zostało oswojone potrzebuje sporo czasu i troski. Z tego też względu mniejsze dzieci powinny bawić się ze zwierzątkiem wyłącznie pod nadzorem rodzica. Przede wszystkim dlatego, że z jednej strony nie wiemy jak zachować się zwierze jeśli jeszcze nie jest odpowiednio oswojone, ale i nie mamy pewności jak zachowa się dziecko. Czasem z pozoru niewinna czynność może wywołać o zwierzątka strach i uruchomić u niego reakcje obronną.

Ostatnią rzeczą, jaką warto mieć na uwadze jest fakt, że szynszyle żyją około 15 - 20 lat. To spory dystans czasu i warto wiedzieć to już w momencie zakupu po to, aby była to decyzja świadoma i przemyślana. Kupowanie zwierzaka pod wpływem impulsu często kończy się dla niego pobytem w ośrodku adopcyjnym w krótkim czasie po opuszczeniu sklepu zoologicznego.