szynszyl

Jak dbać o zęby i futro szynszyli?

W przeciwieństwie do ludzkich, zęby szynszyli rosną przez całe życie. Cecha ta wiąże się jednak z potrzebą zachowania specjalnej higieny. Odpowiedniej pielęgnacji wymaga także obłędnie miękkie futerko gryzonia. Tylko dzięki znajomości zwyczajów tego zwierzęcia można zapewnić mu szczęśliwe życie pod swoim dachem. Oto kilka rzeczy, o których powinien wiedzieć każdy potencjalny właściciel szynszyli.

Zdrowe zęby, zdrowy ulubieniec

Jako, że zęby tego myszoskoczka nieustannie rosną - nawet 7 cm rocznie! - należy zadbać o to, aby zwierzątko mogło na bieżąco redukować ich długość. Osobniki żyjące w naturze potrafią radzić sobie z tym problemem same, te żyjące w domach muszą polegać na swoich ludzkich opiekunach. Ścieraniu zębów służy odpowiednia dieta oraz gryzaki. Mogą to być różnego rodzaju twarde przedmioty oraz gałązki. Przerośnięte zęby to nie tylko wada estetyczna, ale przede wszystkim ogromny dyskomfort dla zwierzaka. Z czasem uniemożliwiają mu spożywanie pokarmu, powodują ból i zmuszają do jego uśpienia.

Białe nie zawsze znaczy zdrowe

W przypadku szynszyli, białe zęby wcale nie są objawem zdrowia. Jeśli szynszyla nie posiada niedoborów witamin ani innych dolegliwości, ich odcień powinien być żółty, a nawet pomarańczowy. Poza tym, gryzonie również narażone są na próchnicę - a to oznacza, że powinno się zadbać o dietę z niską zawartością cukru.

Lśniące futro

Pytając o to, jak dbać o szynszyle, nie należy zapominać o kąpielach piaskowych. Jest to kluczowy element zwyczajów tego zwierzęcia w naturze i w żadnym wypadku nie wolno rezygnować z niego w niewoli. W ten sposób szynszyle samodzielnie pozbywają się zabrudzeń oraz tłuszczy z futra, a przy okazji - odstresowują się. Aby kąpiel dostarczała wszystkich potrzebnych minerałów sprzyjających pięknemu futerku, musi to być piasek przeznaczony specjalnie dla szynszyli, czyli zwykle pył wulkaniczny. Absolutnie nie powinno się kąpać szynszyli w wodzie!

Szczęśliwa szynszyla to puchata szynszyla. Traktowanie zwierzątka z miłością szybko odzwierciedla się w jego uroczym wyglądzie.